Kolekcia vitamínových doplnkov LejdyVita

LejdyVita 1 - Chcem byť mama obsahuje kyselinu listovú, myo-inozitol a cholín, ktoré pomáhajú v príprave na tehotenstvo

LejdyVita®1 Chcem byť mama

LejdyVita 1 - Chcem byť mama obsahuje kyselinu listovú, myo-inozitol a cholín, ktoré pomáhajú v príprave na tehotenstvo

V čase keď sa snažíte so svojím partnerom o dieťatko, alebo o tom len začínate uvažovať, nikdy nie je neskoro sa na tehotenstvo zodpovedne pripraviť. Ak chcete otehotnieť, je vhodné myslieť na správnu, vyváženú stravu bohatú na vitamíny, živiny, aby sa Vaše telo v predstihu dokázalo pripraviť na tehotenstvo. Dávate tak svojmu bábätku najlepší štart do života. 

Dôležitým vitamínom zo skupiny B, ktorý by mala budúca mamička dopĺňať je myo-inozitol. Pretože sa nachádza vo vysokých koncentráciách vo folikulárnej tekutine a má vplyv na kvalitu, dozrievanie vajíčok ako aj na pravidelnosť ovulácie(5)

Spolu s kyselinou listovou a jej aktívnou formou znižuje riziko výskytu vrodených vád neurálnej trubice, ale jeho najdôležitejšou funkciou je zabezpečiť si pravidelnosť ovulácie, zdravé, kvalitné vajíčka a výrazne tak zvýšiť schopnosť prirodzeného počatia. 

Zdravá, vyvážená, pestrá strava plná vitamínov a minerálov Vám poskytne základ pevného zdravia, pokryje bezpečné hladiny potrebných látok pre Vás, budúcu matku v tehotenstve a pre zdravý vývin Vášho dieťaťa.  

Osobitnú pozornosť je potrebné venovať zabezpečeniu dostatočného prísunu folátov a to nie len pokrytím ich dostatočnej hladiny, ale aj načasovaním, kedy foláty začať užívať. 

Keďže dátum počatia sa nedá presne predpovedať, naše ženské telo musí byť v tomto vytúženom okamihu už pripravené a mať dostatočnú, ochrannú hladinu folátov zabezpečenú. Približne 3 mesiace pred počatím by ste mali začať s užívaním kyseliny listovej a jej aktívnou formou (L-metafolin). Foláty sú nevyhnutné pre správny rast a vývoj plodu, prispievajú k rastu zárodočných tkanív počas tehotenstva a podieľajú sa na procese delenia buniek. Taktiež prispievajú k správnej tvorbe krvi a fungovaniu imunitného systému. V prvých týždňoch tehotenstva, kedy sa tvorí mozog a miecha, je ochranná hladina folátov v tele budúcej matky kľúčová a zásadná, pretože ich dostatočné hladiny výrazne znižujú riziko vrodených porúch neurálnej trubice (rázštep chrbtice, rázštep podnebia, vrodené chyby srdca,…). Denná dávka 400 µg kyseliny listovej a 400 µg L-metylfolátu dokáže toto riziko znížiť až o 55%(1).

Aj keď foláty prijímame stravou napríklad v listovej zelenine, ovocí, strukovinách, kvasniciach či v pečeni, veľké percento kyseliny listovej zničíme počas varenia tepelnou úpravou. Čo je alena verejnosti menej známe, že existuje genetický polymorfizmus enzýmu MTHFR (enzým 5,10- metyléntetrahydrofolát reduktáza), ktorý premieňa kyselinu listovú na jej aktívnu formu L-metafolin. Enzým môže mať zníženú, alebo úplne nedostatočnú schopnosť plniť svoju funkciu.Výskyt tohto polymorfizmu v géne MTHFR je až okolo 40%a spôsobuje potenciálne riziko vývojových vád neurálnej trubice u Vášho dieťatka (4).

Tieto ženy nedokážu správne spracovať kyselinu listovú a preto k nej potrebujú pridať aj jej aktívnu formu (L-metafolin) a tiež ďalšie vitamíny skupiny B (B2, B6 a B12), ktoré sú dôležité pre správne fungovanie folátu. Preto je vhodné užívať prípravky, ktoré obsahujú kyselinu listovú a aj aktívnu formu kyseliny listovej L – metylfolát.

Z tohto dôvodu sa preto nespoliehajme len na prirodzený príjem folátov zo stravy a doplňme ich zásoby vo forme výživových doplnkov. Urobíme tak pre seba a naše dieťatko maximum a všetko preto, aby sme si neskôr nemuseli nič vyčítať.

Buďte vždy pripravená a užívajte si plánovanie a snaženie s LejdyVita 1 Chcem byť mama.

LejdyVita®2 Budem mama

Výživový doplnok LejdyVita 2 - Budem mama obsahuje vitamíny a minerály ako kyselinu listovú, železo, omega 3 mastné kyseliny pre správny vývoj plodu počas tehotenstva

Nastala Vaša vytúžená chvíľa a dozvedeli ste sa, že budete matkou.  Základné princípy zdravého stravovania zostávajú rovnaké, ako ste dodržiavali počas snaženia sa o bábätko – dostatok ovocia, zeleniny, obilnín, bielkovín a zdravých tukov. Niektoré živiny v tehotenskej strave si však zaslúžia osobitnú pozornosť.

Kyselina listovájej aktívna forma, ktorá má dôležitý vplyv pre správny rast a vývoj plodu, prispieva k rastu zárodočných tkanív počas tehotenstva a podieľa sa na procese delenia buniek. Taktiež prispieva k správnej tvorbe krvi a fungovaniu imunitného systému. V prvých týždňoch tehotenstva, kedy sa tvorí mozog a miecha, je ochranná hladina folátov v tele budúcej matky veľmi dôležitá.

Podieľa sa na normálnom vývine neurálnej trubice v priebehu embryonálneho obdobia. Deficit je spojený so zvýšeným výskytom defektov neurálnej trubice. Okrem týchto chýb bol preukázaný účinok suplementácie kyseliny listovej na znížení výskytu rázštepu pery a podnebia, vrodených srdcových chýb a výrazne sa znížil počet spontánnych potratov. Riziko poškodenia plodu je spôsobené nedostatkom tohto vitamínu. Nachádza sa v rastlinách v prírodnej forme. Človek nie je schopný tento vitamín syntetizovať, a preto je odkázaný na príjem z potravy, v ktorej sa foláty nachádzajú iba v 50 % vo voľnej forme. Najdôležitejšími zdrojmi sú šalát, špenát, paradajky, kapusta, kel, pomaranče, banány, čerešne, jahody, celozrnné obilniny, vajce, mäso a ryby. V opakovaných klinických štúdiách bolo dokázané, že pôrod dieťaťa s vrodenou chybou neurálnej trubice sa znížil až o 70 %, ak ženy dostávali 400 μg kyseliny listovej denne. Vo výžive slovenských žien je táto dávka nedostatočná, preto je nutná suplementácia tri mesiace pred počatím, aby došlo k dostatočnému zvýšeniu hladiny v erytrocytoch a sére ženy. Nutné je podávať kyselinu listovú minimálne v prvom trimestri(6).

Železo, ktorého spotreba sa počas tehotenstva zvyšuje až dvojnásobne, keďže ženské telo potrebuje vyprodukovať väčší objem krvi, aby mohlo zásobovať kyslíkom aj bábätko. Nedostatok železa môže viesť k chudokrvnosti, čo má za následok únavu a vyčerpanie, k predčasnému pôrodu a k popôrodnej depresii. Ak má žena v krvi málo železa tak aj bábätko má k nemu obmedzený prístup a dýcha sa mu ťažšie. Vyberajte si prípravky s vysokou biologickou dostupnosťou, s vysokým obsahom elementárneho železa, minimálnou kovovou príchuťou nezaťažujúce Váš žalúdok(1).

Horčík je počas tehotenstva nevyhnutný pre správnu stavbu kostí, vývoj plodu, pre správnu metabolickú a hormonálnu aktivitu a celkovo má priaznivý vplyv na celé tehotenstvo. Ak trpíte rannými nevoľnosťami, je vhodné zvýšiť dávky horčíka, ktorý tieto ťažkosti zmierni. V druhomtreťom trimestri zabraňuje tvrdnutiu brucha, zvyšovaniu tlaku krvi a zníži riziko predčasného pôrodu(3).

Vápnik, ktorý má dôležitú funkciu pre rast silných kostí a zubov a tiež správne fungovanie obehového, nervového a svalového systému ako aj pre tvorbu materského mlieka. Ak máte vo svojom tele nedostatok vápnika, počas tehotenstva môže nastať situácia, že si ho bude Vaše dieťatko čerpať z Vašich kostí, čo môže spôsobiť ich oslabenie(3).

Vitamín D podporuje nielen vstrebávanie vápnika, ale má výborný vplyv aj na tvorbu kostného tkaniva, na správne fungovanie imunity, bunkové delenie, ale zlepšuje aj zrak a pokožku. Je známe, že celá naša populácia trpí hypovitaminózou vitamínu D a to nie len kvôli nedostatku slnečného žiarenia v našich zemepisných šírkach, ale aj kvôli tomu, že väčšinu dňa sa zdržiavame v interiéroch. Ak trpí tehotná žena nedostatkom vitamínu D,môže to viesť k pomalšiemu rastu plodu, defektom zubnej skloviny dieťaťa, hypokalcémii (znížená koncentrácia vápnika v krvi) či ku krivici(1, 2).

Jód ovplyvňujúci správne fungovanie štítnej žľazy a zdravý vývoj plodu. Nedostatok jódu v tehotenstve vedie k riziku pôrodu detí s ťažkým postihnutím ako je kreténizmus(1, 2).

 

Posledné vedecké štúdie a odborníci zdôrazňujú aj suplementáciu omega- 3 mastných kyselín DHA a EPA a hlavne suplementáciu ich aktívnych metabolitov takzvaných lipidových mediátorov (LIPINOVA®) úzko súvisiacich s imunitným systémom.

MUDr. Michaela Grossová, PhD.: „Hladina lipidových mediátorov (LIPINOVA®) musí byť v organizme na požadovanej hladine, aby sa telo dokázalo vyrovnať s akýmkoľvek zápalovým procesom akútnym alebo chronickým. Lipidové mediátory podporujú prirodzený  proces ukončenia zápalu odstránením mŕtvych zvyškov tiel vírusov a baktérií. V našom tele môže prebiehať zápal a nemusíme mať žiadne viditeľné symptómy a vedieť o ňom.

Obzvlášť tehotné ženy by mali byť pripravené a mať dostatočnú, ochrannú hladinu lipidových mediátorov pre prípad prekvapenia. Nedostatok lipidových mediátorov môže v placente totiž spôsobiť preeklampsiu, predčasný pôrod, či zápal plodových obalov. Omega-3 mastné kyseliny a ich aktívne metabolity sú základom pre správne fungovanie imunitného systému a zdravej ženy“.

 

Doprajte sebe a svojmu dieťatku to najkvalitnejšie a najmodernejšie riešenie s LejdyVita 2 Budem mama.

LejdyVita®3 Som mama

LejdyVita 3 Som Mama

Dojčenie je najprirodzenejšou stravou pre bábätko a dojča. Posilňuje jeho imunitu a prináša mu výživu, ktorá je pre neho najviac vhodná. Materské mlieko obsahuje kombináciu ochranných látok vrátane protilátok a prebiotík, ktoré pomáhajú deti chrániť proti chorobám.  Dojčenie by ideálne malo pokračovať aj v ďalších mesiacoch života a poskytovať mnoho výhod aj Vám. Aj keď dnešné ženy nie všetky dojčia štandardne dlho, v priebehu materskej dovolenky, keď sa plne venujú svojmu dieťatku, potrebujú mať silnú imunitu. Dnešné nároky a výzvy pre matky sú značne iné, vyššie, než pred dvoma, troma generáciami. Je to najkrajšie obdobie života ženy, no prináša okrem radosti aj únavu. Matky sú vystavené stresu, úbytku spánku, nepravidelnosti v stravovaní, vyčerpanosti, čo speje k zníženej imunite. Preto sa práve v tomto období odporúča suplementovať komplex vitamínov a minerálov, omega-3 mastných kyselín, ktoré okrem silnej imunity zabezpečujú aj kvalitu materského mlieka.

Materské mlieko obsahuje okrem iných živín aj kyselinu listovú,pričom prevláda v zastúpení jej aktívna, naštiepená forma kyseliny listovej a to metafolin. Pre bábätko je materské mlieko jej jedinečným zdrojom. Vaše dieťa už nemusí kyselinu listovú metabolizovať a štiepiť na aktívny folát a jeho prospešný účinok môže využiť hneď pri delení buniek a krvotvorbe.

 

Odborníci okrem minerálov a vitamínov v najnovších odporúčaniach poukazujú na dôležitosť suplementácie aktívnych metabolitov odvodených od omega-3 mastných kyselín, takzvaných lipidových mediátorov. MUDr. Michaela Grossová, PhD.: „Hladina lipidových mediátorov (LIPINOVA®) musí byť v organizme na požadovanej hladine, aby sa telo dokázalo vyrovnať s akýmkoľvek zápalovým procesom, akútnym alebo chronickým a dokázalo odstrániť z tela potenciálnu hrozbu infekcie vo forme baktérií, vírusov. Ak žena dojčí potrebuje ich doplniť, pretože tak znižuje riziko vzniku potenciálnych alergií a atopických dermatitíd v neskoršom veku dieťaťa. Ak aj už mlieko nemáte, pri starostlivosti o bábätko ste vystavená zaťažujúcemu, stresovému obdobiu a nedostatku pravidelného spánkového a stravovacieho režimu. Prirodzená imunita môže poklesnúť, taktiež hladiny protizápalových lipidových mediátorov, ktoré Vás dokážu pred infekciou ochrániť. V prípade momentu krízy a prekvapenia Vám bezpečná hladina lipidových mediátorov pomôže ostať v dobrej kondícii a predísť rôznym infekciám“.

Zdravá mama – zdravé bábätko ! LejdyVita 3 Som mama

Ref.:

  1. Kostiuk, P. Vitamíny a minerály v gravidite a laktácii – význam suplementácie, Edukapharm, 2014-1.
  2. Hronek, M. Výživa ženy v období těhotenství a kojení. Praha: Maxdorf, 2004.
  3. Repke JT. Calcium, magnesium, and zinc supplementation and perinatal outcome. Clin Obstet Gynecol 1991;34:262-7.
  4. Šabová, L; Kovács, L. Kyselina listová a vrodené vývojové chyby. Pediatrická prax, 2008; 1:36-38.
  5. https://www.drmax.sk/babyclub/pripravena-byt-mamou.
  6. Šípek A jr., Gregor V, Šípek A et al. Primární prevence vrozených vad a úloha kyseliny listové. Actual Gyn 2013; 5: 47–51.

Produkty LejdyVita®
nájdete na e-shope: