Vitamíny pre tehotné
Rodičovstvo začína už v momente, keď sa dozviete, že čakáte bábätko. Súčasťou dobre prosperujúceho tehotenstva je aj zdravá životospráva.
Potreba vitamínov a minerálov v období tehotenstva narastá, pretože niektoré z nich sú využívané organizmom na správny rast a vývin plodu. Vitamíny pre tehotné majú špecifické zloženie, ktoré kopíruje potreby tehotnej ženy v závislosti od mesiaca tehotenstva.
Sú vitamíny v tehotenstve potrebné?
Väčšina z nás v súčasnosti neprijíma dostatočný prísun vitamínov a minerálov výlučne zo stravy. Užívanie vitamínov a minerálov sa stalo bežnou súčasťou prevencie ale aj podpornej liečby niektorých častých ochorení. Obdobie tehotenstva so sebou prináša viacero špecifík.
Jedným z najvýznamnejších je zvýšená potreba príjmu kalórií, vitamínov a minerálov. Kalorický príjem by mal byť v tehotenstve navýšený približne o 300 kalórií denne. Nevyhnutné je však v tehotenstve zabezpečiť aj vyšší príjem vitamínov, minerálov a stopových prvkov.
Dostatočný príjem týchto zložiek znižuje riziko rozvoja niektorých prenatálnych ochorení, z najvážnejších spomeňme spina bifida – rázštep chrbtice. Pravidelným užívaním kvalitných vitamínov v tehotenstve sa taktiež zmierňuje riziko rozvoja iných neurologických ochorení alebo ochorení pohybového systému, či už samotného bábätka alebo matky.
Zo suplementácie vitamínov a minerálov teda ťaží nie len bábätko, ale aj budúca maminka.
Čo sú to tehotenské vitamíny
Tehotenské vitamíny sú skupina vitamínov, ktoré sú najpotrebnejšie v období tehotenstva. Ich užívanie prináša so sebou viacero benefitov a môže priaznivo podporovať priebeh tehotenstva.
Najlepšie tehotenské vitamíny by mali byť vyrobené z vitamínov a minerálov kvalitného pôvodu a mali by obsahovať čo najmenej aditív, farbív, konzervantov a iných neprospešných zložiek.
Najdôležitejšie a najlepšie vitamíny pre tehotné
Každý vitamín a minerál má určité charakteristiky a indikácie. To znamená, že univerzálne sa nedá povedať, ktorý vitamín je pre niekoho najlepší. V tehotenstve sa však odborníci zhodujú na skupine vitamínov a minerálov, ktoré sú najdôležitejšie.
Na ktoré vitamíny sa zamerať?
Kyselina listová (vitamín B9)
Kyselina listová (vitamín B9)
Tento vo vode rozpustný vitamín zabezpečuje adekvátnu hladinu folátov. Foláty sú nevyhnutné najmä v počiatočných fázach tehotenstva, kedy dochádza k deleniu buniek a krvotvorbe.
Denná doporučená dávka kyseliny listovej v tehotenstve je 400 mcg.
Jód
Jód je minerálom, ktorý je úzko spätý so štítnou žľazou a hormónmi, ktoré produkuje. Aktivita štítnej žľazy je v tehotenstve, ale aj pri kojení zvýšená, preto je dôležité zvýšiť aj príjem jódu.
Dostatočný príjem jódu je nevyhnutný pre správny rozvoj mozgu dieťatka. Denný príjem jódu v tehotenstve by mal byť v hodnote 150 mcg.
Jód
Železo
Železo
Nedostatok železa a anémia sú častým sprievodným javom tehotenstva. Zo železa sa v organizme tvorí hemoglobín – transportná bielkovina pre kyslík.
Nakoľko sa v tehotenstve prirodzene zvyšuje objem krvi, vzniká aj vyššia potreba príjmu železa (a následne tvorba hemoglobínu). Typickým príznakom nedostatku železa je únava, bledá pokožka, zvýšená srdcová frekvencia.
Denný príjem železa v tehotenstve je 27 mg denne. Všímajte si, v akej forme je železo v danom výživovom doplnku, pretože samotná forma ovplyvňuje vstrebávanie a dostupnosť. Najefektívnejšie je elementárne železo.
Vitamín D
Vitamín D je vitamín rozpustný v tuku, ktorý ma priaznivé účinky na imunitu, vstrebávanie vápnika a zdravie kostí. Nízke hladiny vitamínu D u tehotných žien sú spojené s vyšším rizikom preeklampsie – závažné, v niektorých prípadoch až život ohrozujúce ochorenie ciev placenty.
Denná dávka vitamínu D závisí od konkrétnych potrieb daného organizmu, v tehotenstve by však nemala presiahnuť 4000 IU.
Vitamín D
Omega 3 nenasýtené mastné kyseliny
Omega 3 nenasýtené mastné kyseliny
Napriek tomu, že sa nejedná o vitamíny a minerály v pravom slova zmysle, tieto zložky by mali byť bežnou súčasťou tehotenských vitamínov.
DHA (omega-3 mastná kyselina dokozahexáenová) a EPA (omega-3 mastná kyselina eikozapentaénová) prispievajú k správnemu rozvoju mozgu a sietnice bábätka.
Štúdie naznačujú aj súvislosť medzi dĺžkou tehotenstva a zníženia rizika popôrodnej depresie pri ich užívaní počas tehotenstva, Omega 3 nenasýtené mastné kyseliny je dobré doplniť aj počas obdobia dojčenia.
Prirodzene sa nachádzajú aj v materskom mlieku, nie však vždy v dostatočnom množstve.
Lipinova®
Patentovaná a unikátna zložka na trhu, ktorá obsahuje špecializované mediátory SPM- metabolity omega-3 mastných kyselín.
Komplex LIPINOVA® je vhodný počas tehotenstva práve na doplnenie už aktívnych metabolitov (DHA,EPA) z dôvodov ich možnej globálnej insuficiencie, či rôznych iných rizikových faktorov, tak aby boli v prípade potreby dostupné.
Lipinova ®
Špecifické formy užívania vitamínov počas tehotenstva
Vitamíny existujú v množstve liekových foriem. V období tehotenstva sú však odporúčané práve perorálne (prehĺtané ústami) liekové formy ako kapsule alebo tabletky.
Multivitamíny pre tehotné ženy
Najlepšou voľbou pre tehotné ženy sú tehotenské multivitamíny, ktoré obsahujú vyššie spomenuté zložky v koncentráciách, ktoré sú potrebné. Tehotným ženám sa neodporúča užívanie vitamínov, ktoré nie sú určené na toto obdobie, pretože môžu obsahovať zložky, ktoré v období tehotenstva nie sú prospešné alebo bezpečné.
Šumivé vitamíny v tehotenstve
Lieková forma šumivá tableta (vo vode rozpustná) sa v tehotenstve neodporúča. Dôvodom je napríklad nízka rozpustnosť niektorých nevyhnutných zložiek vo vode, ako napríklad vitamín D alebo omega-3 nenasýtené mastné kyseliny.